Böbrekte en sık görülen tümör basit böbrek kistleridir. Böbrek kisti iyi huylu bir kitle olup kanser değildir. Çoğu zaman tesadüfi olarak ortaya çıkan böbrek kistleri insan yaşamını tehdit etmez. Böbrek kistleri çoğu zaman tedavi bile gerektirmezler, yalnızca izlemek yeterli olur. Nadiren kompleks yapıya dönüp tedavi gerektirir.

Kist harici böbrek tümörlerinin çoğu (%97) kötü huyludur.

Risk faktörleri: Yüksek tansiyon (hipertansiyon), aşırı kilolu olmak, uzun süre diyaliz tedavisi görüyor olmak gibi faktörlerin böbrek kanserli hastalarda görülebildiği bildirilmiştir. Böbrek kanseri riski sigara içenlerde içmeyenlere göre iki kat fazladır. Sigara bırakılması ile risk zamanla azalır. Ayrıca ailede böbrek kanserli bir akrabanın olması böbrek kanserine yakalanma riskini artırmaktadır. Mesleksel risk faktörü olarak çelik endüstrisi, kurşun endüstrisi, petrol ve gemi sanayi (asbest) çalışanlarında böbrek kanseri riski artmaktadır. Son olarak yüksek yağ ve kalorili diyet riski artırmaktadır.

Belirtiler

Çoğu (%50-70) belirti vermez. Başka bir şikayetle doktora başvuran bir hastada yapılan görüntüleme (USG, BT,MR) ile tesadüfen bulunur. Bunların büyük kısmı düşük evrelidir. Böbrek bölgesinde kitle ve ağrı, kanlı idrar gibi şikayetler olabilir. Şikayet sonrası tesbit edilen kitleler genellikle daha büyük boyutludur.

Tedavi

En önemli tedavi şekli cerrahidir. Tümörün yeri ve büyüklüğüne göre parsiyel (Tümörle beraber çok az böbrek dokusunun çıkarılması) veya radikal (Böbreğin atamamının alınması) nefrektomi yapılabilir. Ameliyatlar açık, laparoskopik veya robotik olarak uygulanabilir.

Ürolog Prof. Dr. Serkan Altınova
Çalışma Saatleri

P.tesi – Cuma 08:30 - 18:00
C.tesi 08:30 - 15:00

X