Kadınlarda İdrar Kaçırma (Üriner İnkontinans) Nedir?

Üriner inkontinans, mesaneden kişinin isteği dışında idrar kaçırması demektir. Yaşam kalitesini sosyal ve cinsel anlamda bozmaktadır. Sürekli ıslaklığa ve ped taşımaya bağlı olarak vajinada enfeksiyonlara sebebiyet verebilir. Hayati tehlike içeren bir sorun değildir. Seksüel yaşamı da olumsuz etkilediği için tedavisi son derece önemlidir.

İdrar Kaçırmanın Nedenleri

• Gebelik ve doğum. Genellikle doğumdan kısa bir süre sonra düzelir. Normal doğum sonrası özellikle yüksek doğum ağırlığı ile risk artar.
• Sigara kullanımı (Risk 2-3 kat artmaktadır).
• Diyet: Çay, kahve, kola vb idrar söktürücü etkisi fazla olan sıvıları çok tüketenlerde artar.
• İlaçlar (Sedatifler ve bazı antidepresanlar idrar kaçırmayı arttırır.),
• Diyabet, multipl skleroz, parkinson ve omurilik yaralanmaları gibi sistemik ve bazı nörolojik hastalıklar.
• Obesite ve kronik kabızlık (Karın içi basıncını arttıran aşırı kilo ve kabızlıktaki sürekli şiddetli ıkınmalar pelvis ( taban kaslarını) zayıflatır.)
• Menopoz (Menopozlu yıllarda azalan östrojen hormonundan dolayı doku yapısı gevşer.)

İdrar Kaçırma Türleri

Stres Üriner İnkontinans (Stres Tipi idrar kaçırma) : Öksürme, hapşırma, ani ayağa kalkma ve ıkınma gibi karın içi basıncının arttığı durumlarda görülür. Bu tarz kaçırma ile başvuran bayanların büyük bir çoğunluğunda aynı zamanda rahim ve idrar kesesinin kısmen veya ileri derecede sarkması söz konusu olabilir.

Urge İnkontinans (Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma) : Ani idrar hissi ile beraber idrarını tutamama ve tuvalete yetişememe durumudur. Genellikle neden bilinmemektedir. Mesanenin kontrolsüz kasılmaları sonucu acil idrar yapma zorunluluğu olur. Gece ve gündür idrar yapma sıklığı artar.

Mix İnkontinans (Karma Tip İdrar Kaçırma) : Yukarıda anlatılan 2 tipin bir arada olması durumudur.

Taşma İnkontinans (Taşma Tipi İdrar Kaçırma) : Mesanenin kasılmasının yetersiz olmasına bağlı dolması ve boşalamadığı için taşması durumudur. Nörolojik hastalıklarda görülür.

İdrar Kaçırma Tedavileri

Konservatif Tedavi

Diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri : Günlük sıvı alımının düzenlenmesi önerilir. Alkollü ve kafeinli içecekler, baharatlı yiyecekler, suni tatlandırıcılar gibi besinlerin azaltılması önerilir. Kilo vermek (kilolu ise) ve sigarayı bırakmak tüm idrar kaçırma tiplerinde etkilidir.

Mesane eğitimi : Belirli zamanlarda idrar yapmanın öğretildiği bir durumdur.

Pelvik taban kas egzersizleri (Kegel egzersizleri) : Vajina ve makat etrafını saran kaslarınızı beraber kasarak idrar ve gayta çıkışını durduracakmış gibi kasılma öğretilir

Cerrahi Tedavi

Ameliyat ile idrar kesesi asılarak ve idrar boynu arasındaki açı düzeltilerek dışı idrar kaçırma önlenir. Sarkmayı ve açı bozukluğunu düzeltmek için farklı ameliyat yöntemleri mevcuttur. Bu tip asıcı ameliyatlar ile idrar kaçırmada % 90’lar civarında başarılı bir düzelme sağlanır.

Ürolog Prof. Dr. Serkan Altınova
Çalışma Saatleri

P.tesi – Cuma 08:30 - 18:00
C.tesi 08:30 - 15:00

X